Corvin Mátyás Alapiskola - Alistál
21|22
Varga Mónika | Szabó András | Sereghy Huba | Húszhegyi Denisz | Jónás Anna | Szalacsi Jázmin | Horváth Emese Sára | Vígh Attila | Bugár Luca
Mezőgazdaság 25 százalékban felelős a vízszennyezésért a műtrágyák és növényi védőszervek miatt, a hígtrágyával való szennyezés is magas. Egy év alatt 8 millió tonna műanyag hulladék kerül a vizekbe. A nagymértékű káros anyag miatt tengeri gyomok és agák elszaporodnak és elszívják a halak elől a levegőt. Az ivóvízkészlet is fertőződik. Nagyobb mértékben kellene a szennyvizeket tisztítani és szigorítani kellene a törvények betartásával. A háztartásoknak szelektíven kellene a hulladékot gyűjteni és környezet kímélő mosószereket kellene használni, mert csak egy Földünk van.
A tiszta levegő nélkül elpusztul az ember akárcsak a tiszta víz nélkül is. A levegőben lévő szennyezők egy részét nem is érezzük. A levegőszennyezés forrásai:
1.Ipar: pl, cementipar, mészkőpor, hamu, füst, gázok: szén-monoxid, kéndioxid, nitrogén oxidok
2. Mezőgazdaság: pl. műtrágyázás, permetezés, gépesítés
3. Közlekedés: pl, benzingőz, kipufogógázok
4. Fűtés Pl. széntüzeléskor: füst, korom, szén-dioxid, kén-dioxid, szén-monoxid kerül a levegőbe.
Ózon, ózonréteg
Véd a káros UV sugárzástól.Az ózonréteget károsítják a klór tartalmú anyagok, freon, ezt termelik pl, a fénymásolók, nyomtatók vagy a kipufogógázban is megtaláljuk. Földközelben mérgező az ózon emberre, környezetre. Az ózonréteg elvékonyodása veszélyes, mert bőrrákot, vakságot is okozhat.
A szennyezés csökkentésére két út áll előttünk, a kibocsájtó tevékenységeket mérsékeljük, vagy technikai eljárásokkal kiszűrjük a légkörbe jutás előtt a szennyezést. Az elsőre jó példa az otthonaink korszerűsítése, így kevesebb fűtőanyaggal tartjuk melegen, ennek következtében kevesebb kibocsátás is keletkezik, a másodikra példa lehet a gépkocsikra szerelhető katalizátor használata.
Levegőszennyező minden olyan anyag, amely olyan mértékben jut a levegőbe, hogy az embert és környezetét károsítja, vagy anyagi kárt okoz. A mesterséges szennyezők három főterületről származhatnak: szállítás, energiatermelés és ipar. Természetes levegőszennyezők a vulkánok (kén-oxidok), erdőtüzek (szén-monoxid), szélviharok (por) az élő növények (pollen)a pusztuló növények (metán) a talaj (vírusok, por) valamint a tenger (só).
A levegőszennyezés az alábbiakat okozza:
szmog, savas eső, ózonréteg pusztulása, betegségek kialakulása.
A levegőszennyezést a következő módon tudjuk csökkenteni:
csak a szükséges árukat vegyük meg
kerüljük a túlcsomagolt termékeket
használjuk ésszerűen a hűtő-és fűtőberendezéseket
az elektromos eszközöket tartsuk kihúzott állapotban
fűtsünk okosan
ne égessük az avart
minimalizáljuk a személygépkocsi használatát.
A vízszennyezés okai:
A szennyeződés többféle módon kerülhet a vizekbe.
1.Ipari tevékenység: A szennyvizek csaknem fele ipari tevékenység nyomán jön létre.
2.Olajszenneyzés: nagy részben nem a tanker balesetek felelnek, hanem az olajipar tevékenységéből ered az olajszennyezés nagyobb része.
3.Mezőgazdaság: a különböző műtrágyák, növényvédő szerek használata, a hígtrágya szennyezés mértéke is igen magas.
Következményei:
Egy évben átlagosan 2,6 millió tonna nirtát 2,6 millió tonna cink 370 ezer tonna ólom és 8 millió tonna műanyag kerül a vizekbe.
Meg lehet-e előzni a vízszennyezést?
Főként az ipari folyamatokban keletkező szennyeződések visszaszorítására lenne szükség. Szigorítani kellene a keletkezett szennyvíz elvezetés során a megfelelő lépések betartását is.
ne dohányozz, másokat se tegyél ki dohányfüstnek
minél kevesebbszer használj benzines, dízeles járművet
lehetőleg ne fűts szilárd tüzelőanyaggal, ha csak úgy tudsz fűteni, használj száraz tüzifát.
Üvegházhatás
A Napból érkező fénysugarakat a légkör molekulái nem engedik kijutni a világűrbe. Az elmúlt években megnőtt az üvegházgázok mennyisége. Ez globális felmelegedéshez vezet. Következményei: olvadásnak indulnak a jégsapkák, emelkedik a tengerszint és egyes telepölések vís alá kerülhetnek.
Semmiképp ne fűts hulladékkal
A szabadban ne égess se avart, se kerti hulladékot.
Szmog
Gáz, cseppfolyós és szilárd szennyező anyagok nagy mennyiségben vannak jelen a légkörben. Károsítja a légutakat, ingerli a nyálkahártyát, ezáltal köhögést vált ki.
|