Seszták Sándor, Kiss Gergely, László Richárd 9. osztályos tanulóink.
Heizer Antal, Lacza Gergely, Dobrovits Mihály és Masszi János dunaszerdahelyi iskolaigazgató a nyertes csapat tagjainak körében (Fogas Ferenc felvétele)
NAGY ERIKA
Dunaszerdahely. Március 24-én este a Budapest Kávéházban Vámbéry Ármin Keleti életképek című kötetének bemutatásával kezdődött a XI. Vámbéry Napok rendezvénye.
A kötetet Dobrovits Mihály turkológus, a Vámbéry Tudományos Kollégium titkára mutatta be közösen a kötet szerkesztőjével, Seres István történész turkológussal. Seres elmondta, hogy a Keleti életképek a szerző szerint sem tartozott a legsikerültebb munkái közé, ennek ellenére a kötettel elérte célját, vagyis hozzájárult vele a Kelet megismeréséhez. A szerkesztő vallja, hogy "Vámbéry műve annyi sok esztendő távlatából is izgalmas szórakozást nyújt egy részben már letűnt, de részben máig is élő egzotikus világról, a mesés Keletről". Másnap délelőtt a Csallóközi Múzeum adott otthont a Vámbéry Ármin Földrajzversenynek, melyet Török Benedek nyugalmazott tanár vezetett.
A zsűri elnöke Lacza Tihamér, a Szlovákiai Magyar Írók Társasága Tudományos és Ismeretterjesztő Irodalom Szekciójának elnöke volt, tagjai pedig Nagy Iván etnológus és Seres István történész turkológus. Délután a Vámbéry téren álló szobornál Heizer Antal, a Magyar Köztársaság szlovákiai nagykövete és Kiss László orvos történész, a Vámbéry Tudományos Kollégium tagja mondott ünnepi beszédet. Koszorúzás után a Budapest Kávéházban Hodossy Gyula, a Vámbéry Polgári Társulás igazgatója adta át a díjakat és az elismerő okleveleket a dunaszerdahelyi, madari, nagytárkányi, pelsőci, alistáli, nagyfödémesi, rozsnyói, gútai, nádszegi és a peredi alapiskola diákjainak és felkészítő tanárainak, akik nagyszerű munkát végeztek.
Első helyen a Kukkónia nevet viselő csapat, vagyis a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola három diákja, Bánki Bence, Bánki Máté és Varga Kamilla végzett, akik Heizer Antal nagykövet ajándékát és dicséretét is magukénak tudhatták. A képzeletbeli dobogó második fokán a madari Madárkák állhattak, név szerint: Bósza Andrea, Juhász Anikó és Ladányi Jenő, akik színvonalas munkájukkal az Édes Gergely Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola hírnevét emelték. Harmadik helyen a Nagytárkányi Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Dalmácia nevet visel? csapata végzett, melyet Csókási Dalma, Buzogány Izabella és Dobó Dominika képviselt.
Forrás: ujszó.com